Opis
Koc MAORI firmy Matex to wysokiej jakości koc wykonany z miękkiej wełny nowozelandzkiej, która jest antybakteryjna i antystatyczna - oznacza to, że nie osiada na niej kurz i nie rozmnażają się w niej bakterie. Dzięki temu materiał ten jest idealny dla alergików. Wełna nowozelandzka nie pochłania również nieprzyjemnych zapachów, dzięki czemu pozostaje świeża przez długi czas.
1. Właściwości termoregulacyjne wełny nowozelandzkiej - wełna charakteryzuje się minimalnym przewodnictwem cieplnym. Dlatego jest idealnym surowcem do produkcji koców i odzieży, które zatrzymują ciepło blisko skóry zimą i zapobiegają ekspozycji na gorące powietrze latem. Z pewnością spotkałeś się ze stwierdzeniem, że wełna jest ciepła zimą i chłodna latem. Tak, coś w tym jest.
2. Wchłanianie wilgoci
Wełna merynosowa jest w stanie wchłonąć wilgoć, która stanowi do 35% jej objętości. Właściwość ta wynika z faktu, że wchłaniana wilgoć znajduje się wewnątrz włókna. Włókna tworzą pory, przez które przenika wilgoć. W przeciwieństwie do włókien celowych, woda nie skrapla się na powierzchni włókien naturalnych, lecz odparowuje. Wchłanianie wilgoci powoduje zatem, że skóra wydaje się sucha, mimo że w rzeczywistości jest wilgotna. Jest to bardzo pożądana cecha, ponieważ nawet podczas pocenia się, uczucie komfortu pozostaje.
3. Oddychalność
Produkty wełniane są oddychające niezależnie od grubości materiału, a wszystko to dzięki porom, które pozwalają na optymalną wymianę powietrza.
4. Zdolność do samooczyszczania
Produkty wełniane nie wymagają częstego prania, ponieważ wełna regeneruje się sama w kontakcie z tlenem. Jeśli produkt nie jest zabrudzony, wystarczy go przewietrzyć lub lekko wyczyścić. Z reguły produkty wełniane są rzadko prane.
5. Wełna nowozelandzka nie plami się łatwo
Wełna ma wysoką naturalną zawartość tłuszczu. Z tego punktu widzenia brud nie przywiera do niej łatwo, a jednocześnie jest łatwy do usunięcia. Naturalny tłuszcz działa jak naturalny impregnat.
6. Właściwości antybakteryjne
Włókno wełniane tworzy naturalnie wrogie środowisko dla bakterii. Oznacza to, że bakterie nie będą się namnażać na wełnie. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu wełna nie pachnie. Patogeny nie mają szans!
7. Elastyczność
Wełna jest elastyczna, zachowuje swój kształt. W rzeczywistości włókno jest niezwykle plastyczne. Po rozciągnięciu szybko odzyskuje swój pierwotny kształt.